حمل و نقل

زمانی که قصد ارسال و جابجایی بار را داریم یکی از اصول حمل و نقل ایمن مهار بار است. مهار کردن بار روی ماشین باربری در زمان حمل و نقل جاده ای چه داخل شهر و چه بین شهری نیاز به  مهارت و تخصص دارد و بارگیری بار روی ماشین های حمل بسته به نوع بار و بر اساس مشخصات بار انجام می شود.

در این مقاله ما سعی می کنیم شما را با این امر مهم آشنا کنیم.

تجهیزات حمل و نقل ایمن

اتصالات و درب های کناری و نرده های محافظت کننده جلو و سقف و پوشش نرده ای جز تجهیزات ایمنی است که باید استاندارد و در وضعیت مطلوبی باشد.

استفاده از ساختار بارگیر برای مهار کردن بار در وسایل نقلیه باید با توجه به ظرفیت آن و متناسب با ابعاد بار انجام شود. تجهیزاتی که برای نگهداری بار در ماشین باربری به کار می رود باید بتواند در مقابل فشارهای وارده از طرف بار و بندها مقاومت نماید. این تجهیزات باید در سلامت کامل بوده و به صورت دوره ای تعویض شوند. زیرا اگر هر یک از این موراد دچار نقص باشد می تواند باعث انحراف بار و سقوط آن گردد.

نکات ایمنی مهار بار

چادر ها هیچوقت به تنهایی نمی توانند به عنوان ابزاری برای مهار بار مورد استفاده قرار گیرند. از چادر می توان برای مهار بارهای سبک استفاده نمود. اما در مورد بارهایی که احتمال جابجا شدن آنها وجود دارد باید از چادر هایی خاص که برای این منظور ساخته شده اند استفاده کرد و البته این نوع چادر ها نیز محدودیت در نوع بار و وزن بار دارند. چادر های برزنتی در شرایط جوی مثل باد , باران , گرد و غبار و خاک می تواند که باعث آسیب رساندن به کالا و بار داخل ماشین حمل بار می شود مورد استفاده قرار گیرد. برای تعیین ظرفیت مهار و نگهداری بار با استفاده از چادر باید میزان انحراف از بغل هر یک از بخش های آن به ۱۰۰ میلی متر از هر طرف محدود شود.

همچنین دیواره های کناری را باید با بند و به طور متقاطع به بارگیر بست به این ترتیب می توان از حرکت جانبی بار جلوگیری نمود.

نحوه استفاده از ابزارهای مهار بار

در هنگام استفاده از طناب و زنجیر و تسمه های فولادی و سیم بکسل که جز وسایل متداول برای بارگیری می باشند باید از کشنده های مکانیکی و رابط استفاده نمود. این تجهیزات که عمر محدودی دارند باید بعد از هر بار استفاده مورد باز بینی قرار گیرند و در صورت مشاهده شواهد اصطحلاک جایگزین شوند.

برای ارزیابی دوام و مقاومت بندها و طناب ها باید مواردی مانند نبود بریدگی و یا گره خوردگی در طول بندها را مورد توجه قرار داد در اثر کشش ممکن است گره خوردگی ها باز شود پس از تکه های کوتاه طناب نباید استفاده کرد. پس از کشیدن بند ها کشش اولیه آن پس از مدت کوتاهی آزاد می شود و باید مجدد کشیده شوند.

زنجیرها

زنجیر با اینکه استحکام بیشتری نسبت به طناب دارند اما استفاده از آن ها سخت و همچنین نکات ایمنی بیشتری دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

برای بارگیری و مهار و نگهداری بار نباید از زنجیر هایی که دارای حلقه های شکسته یا خورده شده یا پریدگی، شیار، خراشیدگی یا فرسودگی در حلقه های زنجیر یا گره خوردگی، پیچیدگی، خمیدگی یا کشیدگی در طول زنجیر دارند استفاده کرد.

همچنین از  زنجیرهایی که برای نگهداری و مهار بار استفاده می شوند، هرگز نباید برای بلند کردن یا تخلیه بار اسـتفاده شود. اگر از زنجیر برای بکسل کردن وسایل نقلیه سنگین استفاده شود، در صورت کشیدگی زنجیر یا ایجاد هر مشکلی در آن، نباید از آن استفاده نمود.

تسمه ها

حداکثر وزنی که به تسمه ها در هنگام بار گیری وارد می شود نباید بیشتر از نصف نیروی تایین شده روی آن باشد. برای بستن بسته هایی که روی سطوح لغزنده هستند یا بار گیر در اطراف آنها وجود ندارد باید از تسمه های فولادی استفاده کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *